Fotobanky - práce, ze které se stane vaše hobby

Publikováno v kategorii Fotobanky  |  26.02.2010

Jste grafik nebo fotograf (či grafička nebo fotografka) a chtěli byste si najít zajímavý způsob, jak si přivydělat? Umíte fotit nebo pracovat s Illustratorem? Zkuste prodávat svoje práce ve fotobankách! Pokud budete mít trochu času, trochu více chuti do práce a úplně nejvíce trpělivosti, může se z vaší práce pro fotobanky po čase stát nejen zdroj stálého příjmu, ale také velká zábava.

Kolik vyděláte?
Rozhodně nečekejte, že rychle zbohatnete. Dolary za prodeje obrázků naskakují postupně, po centech. Ceny za stáhnutí obrázku se pohybují od 0.25 centů do zhruba 4 dolarů. Zdá se vám to směšné? Zezačátku to směšné je, vyše výdělky budou zřejmě pár set korun za měsíc. Ale s tím, jak se vaše portfolio postupně rozšiřuje, výdělky rostou a vy se dostáváte ze směšného přes mírně úsměvný až na celkem slušný příjem.
Dám vám příklad - do fotobank jsem se přihlásila před rokem, v únoru 2009. Za tu dobu jsem do fotobank nahrála 183 obrázků. Není to moc, rozhodně nepatřím k nejpilnějším přispěvatelům. Ale výdělky plynule rostou, momentálně vydělám zhruba 320 dolarů za měsíc. Není to žádné obří jmění, uživit se tím nedá. Ale milý bonus už to je. 

Co to obnáší?
1. zvažte své časové možnosti
Nejdříve se zkuste zamyslet nad tím, jestli budete mít na fotobanky čas. Aby se vaše prodeje zvyšovaly, musíte neustále přidávat obrázky, jinak prodeje rychle klesají. Chce to tedy neustálou, úplně nejlépe každodenní práci.

2. vytvořte si dlouhodobý plán
Ve fotobankách asi neuspějete pokud nebudete mít silnou motivaci a jasnou, dlouhodobou vizi. Řekněte si třeba, že do tří let dosáhnete měsíčního výdělku 15.000 Kč. Nebo si dejte ještě vyšší cíl - kdo se bojí, nesmí do lesa. Ale jedině jasná vidina cílové pásky vás donutí k práci. Dávejte si i měsíční úkoly, například "tenhle měsíc překonám prodeje o 50 dolarů." U mně takovéhle závody sama se sebou bezpečně fungují jako bič na vlastní lenost, donutí mě to sednout k počítači a kreslit, i když už jsem unavená na nechce se mi.

3. zaregistrujte se ve fotobankách
Máte čas i chuť i cíl? Je čas se zaregistrovat ve fotobankách. Pokud chcete rovnou zkusit tu nejvýnosnější, zkuste Shutterstock. Ceny za prodej jsou tam nejnižší (0.25 centu, po dosažení výdělku 500 dolarů 0.33 centu), ale protože funguje na předplatitelském systému, kdy každý kupující má k dispozici 25 stažení denně, je tam nejvyšší prodejnost.
Zaregistrovat se můžete zde, ale pozor, pak je nutné projít výběrovým řízením. Musíte vybrat deset svých obrázků a ty odeslat na posouzení. Čím různější budou témata obrázků, tím lépe.

Pro přijetí vám musí přijmout 7 z 10 obrázků. Pokud jich přijmou jen 6 nebo méně, musíte počkat měsíc a pak to zkusit znova. Pokud by se vám nepovedlo dostat se na Shutterstock hned, nezoufejte a zkoušejte to znova. Já měla štěstí, hned mi prošlo všech deset obrázků. Pro ilustraci jich sem pár dávám.

Pokud byste se chtěli inspirovat dalšími obrázky, se kterými prošli ostatní grafici nebo fotografové, prozradím vám jednoduchý trik - najděte si portfolio fotografa, který vás zajímá a dejte seřadit obrázky od nejstaršího po nejnovější ("oldest first"). Nahoře budou obrázky, se kterými se dotyčný fotograf či fotografka dostali na Shutterstock. Ale neinspirujte se příliš, kopírování se nevyplatí, mohli by vám sebrat peníze a zavřít účet.

Pokud by se vám napoprvé nepovedlo dostat se na Shutterstock, zkuste Dreamstime. Není tam žádné příjmací řízení, ale výdělky jsou tam nižší než na Shutterstocku.

Další fotobankou, kterou byste měli zkusit, je Fotolia. Osobně tam mám sice nižší procento přijatých obrázků než na Shutterstocku a Dreamstime, Fotolia je vybíravější a častěji mi fotky vrací. Ale když už tam obrázek dostanete, je to docela příjemný výdělek.

 

Nejvyšší cenu za stažení platí iStockphoto. Je to ovšem extrémně náročná fotobanka. Odpovídá tomu i příjmací řízení, nejdříve vyplníte teoretický test a pak nahrajete tři obrázky. Po třech týdnech vám přijde vyrozumění, jestli vás berou. Pokud vás berou, neznamená to ovšem, že vaše tři obrázky se automaticky objeví ve vašem portfoliu. Musíte je znovu poslat na posouzení. I tak se mi stalo, že jeden z obrázků, se kterým jsem prošla, mi pak nepřijali do portfolia. Na iStocku mají velmi přísná měřítka kvality. Nahrávám tam jen svoje úplně nejlepší obrázky a i tak mi je velmi často hodí na hlavu. Ale když vám obrázek přijmou a začne se stahovat, je to ráj a cena za stažení nemá jinde konkurenci. Na iStocku mám 10 obrázků, z toho se obstojně stahují 2. Ale zato vydělaly dohromady 140 dolarů.

Až nahrajete do fotobank první obrázky, uvidíte, že je to nejen práce, ale i zábava, určitě vás bude bavit sledovat, jak centy přibývají do kasičky, které obrázky jsou vaši šampióni a jak se postupně zlepšujete.

Poznámka na závěr: možná jste si všimli, že všechny odkazy na fotobanky zmíněné ve článku jsou opatřené mým referenčním kódem. Je to proto, že fotobanky nabízejí provizi tomu, kdo jim přivede zákazníka nebo kupujícího. Nezastírám, že je to jeden z důvodů (ovšem nikoliv hlavní důvod), proč píšu tenhle článek. Pokud se pod mým kódem zaregistrujete, vyše výdělky budou stejné, jako kdybyste se registrovali samostatně, ale já dostanu malou provizi a na oplátku vám nabízím:

- pomoc s registrací
- pomoc při komunikaci s administrátory
- překlad mailů, které z fotobank chodí (pozor, psané právničtinou, zapotí se i angličtinář na úrovni advanced:)
- pomoc s vyplněním daňových formulářů, které budete muset poslat do daňových center
- pomoc s nahráváním obrázků (některé fotobanky mají pro začátečníka trochu zapeklitý systém)

Můžete psát libovolné další dotazy, pokud budu vědět, ráda odpovím.

 

 


Líbilo se? Budu ráda, pokud odkaz vložíte do některých z těchto sociálních sítí:

Autor:

Anna Frajtová
grafička, která ráda navrhuje tištěnou grafiku i weby a zajíma se o kreativní design. Stojí za projektem Designbox a můžete ji sledovat na Twitteru i Facebooku